Mezi Horní Lužicí a Českým nizozemím

Výhledy z varnsdorfského Hrádku


Rozhledna Hrádek, která v roce 2024 slaví 120 let své existence, stojí na stejnojmenném hraničním kopci mezi Varnsdorfem a Seifhennersdorfem (mapa) ve Šluknovském výběžku (okres Děřín / Ústecký kraj). Od svého vzniku se stala oblíbeným místem setkávání výletníků z české i německé strany.

Na rozhledně

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Rozhledna Hrádek je součástí výletního hotelu z roku 1904, který prochází finální etapou celkové rekonstrukce. Je vysoká 29 metrů a má 92 schodů. Přístupná je i samostatně zvláštním bočním vchodem, takže návštěvníci rozhledny nemusejí narušovat provoz hotelu (hovoří se o tom, že po rekonstrukci by na Hrádku měla fungovat výletní kavárna. Rozhledna umožňuje pěkné výhledy na města Varnsdorf a Seifhennersdorf, na pásmo Lužických a Žitavských hor a nejjižnější část Horní Lužice. Za dobré viditelnost je prý možné spatřit i hřebeny Jizerských hor a Krkonoš.


Město Varnsdorf

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Varnsdorf je se svými patnácti tisíci obyvateli největším městem Českého nizozemí. Ze tří stran je obehnáno státní hranicí. Pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu má ideální podmínky. Nachází se totiž mezi několika atraktivními destinacemi - Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, Žitavské hory a Horní Lužicí. Kvalitních služeb pro turisty je tu však stále nedostatek. Právě Hrádek se má v blízké budoucnosti stát kulturním centrem přeshraničního setkávání.


Lužické hory (jih)

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Jižním směrem vidíme z rozhledny Hrádek kromě samotného Varnsdorfu především pásmo Lužických hor s nejvyššími vrcholy přesahujícími nadmořskou výšku přes 700 metrů. Jsou to například Luž (793 m n. m.), Weberberg (710 m n. m.), Jedlová (774 m n. m.). Vidět je i nejvyšší vrchol okresu Děčín - Pěnkavčí vrch (792 m n. m.). Hřeben Lužických hor de facto odděluje oblast Českého nizozemí od zbytku České republiky.


Směrem k Breitebergu a Žitavským horám (jihovýchod)

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Jihovýchodním směrem se díváme z Hrádku na Žitavsko a Žitavské hory. Zajímavý je kopec Breiteberg (510 m n. m.), kde je v letní sezóně rovněž provozována výletní restaurace s rozhlednou. Pod Breitebergem leží městečko Großschönau s malebnými podstávkovými domy kolem říčky Mandavy. Je zde také (na rozdíl od Varnsdorfu) muzeum připomínající slavnou tradici textilní výroby. Žitavské hory se v posledních letech staly velmi oblíbenou turistickou destinací s malebnými městečky s titulem vzdušných lázní (Oybin, Jonsdorf, Lückendorf). Po celou sezónu zde funguje parní úzkokolejná dráha a v oblasti je i několik vodních parků. Za dobrých podmínek se na horizontu objevují Jizerské hory.


Seifhennersdorf a Kottmar (sever)

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Severním směrem z Hrádku vidíme městečko Seifhennersdorf v údolí říčky Mandavy. Prochází tudy významná dálková evropská turistická trasa E10. Největší atrakcí Seifhennersdorfu je muzeum loupežníka Karáska a aqapark Silberteich. Prochází tudy několik značených turistických tras a cyklotras. Na horizontu se vyjímá vrch Kottmar s rozhlednou, která je momentálně mimo provoz. Přímo na hranici funguje známý pivovar Kocour nabízející vyhlášené pivní speciality.


Do Horní Lužice (severovýchod)

Rozhledna varnsdorfský Hrádek

Až do druhé světové války město Varnsdorf čile spolupracovalo s Horní Lužicí a bylo významným obchodním a průmyslovým centrem, kde fungovalo několik turistických spolků. Po odsunu původního obyvatelstva se tyto vazby zpřetrhaly a dodnes je znát významná bariéra, která je dána především tím, že jen malá část obyvatel Varnsdorfu ovládá němčinu. Situace se postupem času zlepšuje, protože stále více lidí hledá pracovní příležitosti v sousedním Sasku. S charakterem krajiny Horní Lužice se můžeme seznámit, když se z Hrádku podíváme severovýchodním směrem.


© Foto: Martin Zíka


ODEJÍT Z ROZHLEDNY

Úsvit nad varnsdorfským Hrádkem Úsvit nad varnsdorfským Hrádkem ADMIN